Dojrzałość emocjonalna i społeczna, Edukacja w 21 wieku, Uczenie się przez całe życie

Career Day czyli dzień z profesjonalistami

W jaki sposób szkoła może przygotować uczniów do przyszłych profesji? Kim zostaną? Na jakim kierunku chcą podjąć studia? Czy praca w biurze im będzie odpowiadać? A może zająć się start-upem?

Na te pytania odpowiadało około 50 zaproszonych gości na coroczny Career Day w naszej szkole. Uczniowie klas 10 i 11 (odpowiednik klasy 2 i 3 czteroletniego liceum) przez pół dnia mogli spotkać się z wybranymi przez siebie przedstawicielami różnych zawodów.

W niektórych klasach 40-minutowe prezentacje prowadzili osobiście dyrektorzy firm, założyciele lub współzałożyciele wszelakich start-upów, drobni przedsiębiorcy którzy jako byli uczniowie wracają do swojej alma mater by przekazać uczniom trochę doświadczeń zdobytych po maturze.

W innych klasach uczniowie słuchali konwersacji tematycznej kilku przedstawicieli konkretnego zawodu – np. trzech nauczycieli różnych przedmiotów, lub trzech pracowników działu finansów w różnych branżach. Dyskusje prowadziły do rozwiązywania konkretnych problemów z listy uczniów lub konkretnych pytań.

Na sesji pod moją opieką były dwie przedstawicielki branży „human relations” czyli tzw. „kadrowe”. Jedna z nich to rodzic ucznia szkoły, druga absolwentka z 2007 roku. Obie zaciekawiły uczniów informacjami w jaki sposób przygotować się do podjęcia dobrej pracy i do rozmów kwalifikacyjnych.

Obie zgodnie wyliczały:

  • Wolontariat! Zdobądź doświadczenie w pracy, komunikacji z ludźmi, współpracy, organizacji jakichkolwiek eventów.
  • Miej pasje i rozwijaj je przez kilka lat.
  • CZYTAJ KSIĄŻKI 🙂 Aha!!! krzyknęłam, a nie mówiłam? Od dekad zaganiam do czytania 😉 Ale wykształcić czytelnika na całe życie to niełatwa sprawa, i dla rodzica i dla nauczyciela. A naprawdę warto!!!

Natomiast jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne, takie przekazały wskazówki:

  • Utrzymuj czystość w swoich kontach społecznościowych, bo pracodawcy sprawdzają co zawierają Twoje profile.
  • Załóż konto LinkedIn i pod kątem pasji lub konkretnej profecji zbieraj kontakty.
  • Znasz słowo „branding”? Marka. Twórz własną markę, własny wizerunek, już od liceum. Przyda się, w odpowiednim momencie będzie jak znalazł.
  • Opowiadaj o swojej pasji, hobby, zaangażowaniu w to co lubisz robić a może być przydatne w kierunku Twojej pracy ub wybranego zawodu.
  • Weź na rozmowę mały notatnik (nie notuj w telefonie!) i długopis.
  • Chodź na spotkania networkingowe. I noś notatnik i długopis, a potem mailem podziękuj za rozmowę i utrzymuj kontakt, zaproś do profilu LinkedIn.

Myślę, że w każdej szkole można zorganizować taki inspirujący dzień karier. Na pewno pomoże uczniom w wyborze ich dalszej drogi, pozwoli zapoznać się z opowieściami z pierwszej ręki lub przybliży wymarzony zawód. Warto! 🙂

Copyright © 2017-2018 oczkiemwedukacje.pl © 2017-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone
%d bloggers like this: