Edukacja w 21 wieku, Kompetencje globalne, Odpowiedzialność za własną naukę, Uczenie się przez całe życie

LEAD czyli prowadź do kariery!

Screen Shot 2017-05-13 at 12.56.30 PM

W ostatni dzień tygodnia LEAD, o którym pisałam TUTAJ,  szkoła zaprasza chętnych rodziców, ich znajomych, lub też absolwentów naszej szkoły, na „Career Day” czyli „Dzień Kariery.”  Zaproszeni goście dostają od szkoły śniadanie, a potem w różnych grupach przechodzą wraz z uczniami do klas. Rektor szkoły przypomina uczniom, że mają „złotą okazję” wykorzystać ten dzień w którym przyszli goście i chcą się podzielić swą wiedzą.

W tym dniu także dyrektor liceum przypomniał uczniom jakie mają szczęście być w tym miejscu, w tym momencie, mając możliwość posłuchania ludzi, którzy przyszli na „Career Day” opowiedzieć o swojej drodze do stanowiska, do sukcesu, czy o swojej pracy którą wykonują z pasją i poświęceniem.

Dyrektor zachęcał uczniów do przemyślenia tego, co usłyszą i przefiltrowania informacji, ale także zachęca by bez obaw formułowali pytania na nurtujące ich sprawy.

Uczniowie podzieleni w grupy udali się do poszczególnych klas na trzy sesje z ekspertami, również podzielonymi według wyuczonych i wykonywanych zawodów.

W każdej sesji, a uczestniczyłam w trzech, przesłanie do licealistów było podobne: uczcie się interakcji z ludźmi, szlifujcie swoje umiejętności komunikacji z innymi, by móc korzystać z networkingu i mieć przed sobą szerokie horyzonty.

Na przykład Patrick Foo, z PT AEL Indonesia Mining Services, który pełni funkcję Executive President na Azję, powiedział uczniom:

Wszyscy mówimy o tym jak ważne są umiejętności komunikacji, interakcji z ludźmi. Trzeba umiejętnie wykorzystać networking, nawet niecelowy, bo wtedy coś się dzieje. Są tego rezultaty. Dlatego wy – uczniowie – powinniście w szkole szlifować „umiejętności miękkie” czyli umiejętności interakcji z ludźmi.”

Dzień karier był wielkim wyzwaniem koordynacyjnym: około 400 uczniów z dwóch klas, 60 zaproszonych gości, kilkanaście grup i sal klasowych w użyciu, hektolitry kawy i wody. Ale uczniowie jeszcze cały tydzień rozmawiali o tym, co usłyszeli, że nawiązali kontakty by odbyć wakacyjne staże w różnych firmach, a przede wszystkim, że usłyszeli od gości to, co my nauczyciele mówimy w kółko – ćwiczcie umiejętności komunikacji, interakcji, kooperacji z ludźmi, bo w tym leży sukces Waszego życia w XXI wieku.

Copyright © 2017-2018 oczkiemwedukacje.pl © 2017-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone
%d bloggers like this: