TEDx

Jestem ogromną fanką TED i TEDx. Moi uczniowie często oglądają wystąpienia TED i TEDx, sami sukcesywnie próbują swoich sił.

W mojej szkole prowadzę wraz z zespołem uczniowskim TEDxJIS. W 2015 roku wystąpiły dwie moje uczennice z klasy IB English B, natomiast w 2016 roku jedna, która rozpoczęła naukę w JIS w ósmej klasie prawie nie znając języka angielskiego. Udało jej się go opanować.

TEDxJIS organizowałam przez 4 lata, natomiast w lutym 2019 roku miałam okazję podzielić się własnymi doświadczeniami ze szkół publicznych i międzynarodowych, oraz spostrzeżeniami na temat edukacji. 

Cieszę się, że w Polsce również organizowane są konferencje TEDx. Zachęcam do obejrzenia (i będę tu dodawać ciekawe wystąpienia):

Co szkoła robi z mózgami dzieci?  Angelika M. Talaga | TEDxKoninED

fragmenty: „Korzystanie z wiedzy którą mamy dzisiaj wymaga innych kompetencji niż korzystanie z tradycyjnych źródeł jakimi były książki… Sieć nie ma początku, nie ma końca. Każdy musi znaleźć swoją własną drogę poszukiwania odpowiedzi na pytania…. Uczeń w szkole  nie uczy się… uczeń w szkole jest nauczany… Aby uczeń uczył się, muszą być wzbudzone emocje, dziecko musi być ciekawe, zafascynowane i musi być aktywne…”

*************************************************************

„Boję się podnieść rękę, boję się zadać pytanie, bo nie chcę być jedyną osobą, która nie rozumie i ma z czymś problem.” Kiedy uczymy dziewczynki odwagi i mamy sieć wsparcia, która je dopinguje, będą w stanie osiągnąć wspaniałe rzeczy — tak mówi Reshma Saujani w swoim TED talk „Teach girls bravery, not perfection”  (są napisy w j. polskim) Warto obejrzeć, warto wspierać rozwój naszych uczennic, naszych córek.

*************************************************************

Jaki byłby świat gdybyśmy mówili do ludzi słuchających świadomie? Tworzyli dźwięki świadomie? Świat brzmiałby cudownie, bo w nim wzajemne zrozumienie byłoby normą. Julian Treasure – „How to speak so people want to listen” Jak mówić by ludzie słuchali. Wspaniały TED talk – polecam na lekcje w szkole! (są polskie napisy, 10 min  oglądania, ale jak cenne wskazówki dla nas wszystkich!)

*************************************************************

Copyright © 2017-2018 oczkiemwedukacje.pl © 2017-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone