Edukacja w 21 wieku, Odpowiedzialność za własną naukę, Uczenie się przez całe życie

Dla kogo uczeń się uczy?

Nieraz rodzice i nauczyciele szaty rozdzierają i włosy z głowy rwą, bo uczeń nie chce się uczyć. Ale czy faktycznie jest to konieczne? Bo uczeń, który rozumie dlaczego się uczy i po co mu ta wiedza czy umiejętności, uczy się sam/a, z własnej nieprzymuszonej woli.

Widać to szczególnie na lekcjach kreatywnych: rysunku, pracy z drewnem, z metalem i kamieniami, z gipsem i drutem.

Szkice, portrety, obrazy uczniów na wystawie w foyer szkolnego teatru:

This slideshow requires JavaScript.

Uczniowie bardzo chętnie zabierają się do roboty gdy maja możliwość wyboru medium i tematyki, gdy widzą w swej pracy cel i sens, gdy pracują dla konkretnej potrzeby, na przykład wystawy lub po prostu dla siebie czy też przyjaciela czy członka rodziny jako podarunek.

FullSizeRender

Mój tato do tej pory kroi warzywa na desce w kształcie świnki zrobionej dla niego przez mojego brata na szkolnych warsztatach 50 lat temu! 🙂 I jaką ma frajdę za każdym razem jak gotuje obiad! 🙂

 

Taka chęć działania i osiągnięcia konkretnych wyników pojawia się również na lekcjach historii, geografii czy języków albo literatury, gdy celem jest projekt, wystawa, przedstawienie swojego pomysłu innym. Każda lekcja skonstruowana w celu pogłębienia wiedzy i wyszlifowania umiejętności powiedzie się, jeśli wkomponujemy w nią elementy wyboru i kreatywności, by uczeń całym sobą angażował się w naukę. Bez emocji związanych z danym ćwiczeniem czy zadaniem wiedza nie zostanie przyswojona na długo. Bez pełnego zaangażowania czy zainteresowania tematem nie będzie skutecznego przyswajania wiedzy – a wierzę, że każdy narzucony programem temat da się przedstawić uczniom tak, by byli nim zainteresowani.

Idą święta, więc może znajdzie się czas na refleksję, w jaki sposób podejść do tematu i w pełni zaangażować ucznia w naukę w 2019 roku. Bo uczeń najlepiej i najskuteczniej uczy się wówczas, gdy świadomie uczy się dla siebie, dla swojej przyszłości i swojego życia.

Copyright © 2017-2018 oczkiemwedukacje.pl © 2017-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone
%d bloggers like this: