Edukacja w 21 wieku, Pomysł do klasy na dziś!, Uczenie się przez całe życie

Cztery sposoby na stres przed klasówką

Macie zestresowane dzieci? Uczycie zestresowane dzieci? To może zainteresuje Was sposób na odstresowanie ich, szczególnie przed klasówką.

Gdy wiedzy jest sporo do zapamiętania, warto spróbować kilka różnych sposobów zapamiętywania i przypominania sobie tych treści, które niewątpliwie znajdą się na klasówce czy teście.

Oto cztery z nich: 1/ brain dump (wersja „spider map” czyli „pajączka wiedzy”; 2/ quiz=kwiz czyli układanie pytań do testu 3/ flashcards czyli fiszki z zadaniami lub słowami albo pytaniami, a odpowiedzi po drugiej stronie karteczki oraz 4/wszelkiego rodzaju diagramy, w które wpisujemy kluczowe informacje

rysunek ze strony www.ImpactWales

Kolorowo i przyjemnie, można powtórzyć wiedzę na kilka różnych sposobów.

Pamiętam w czasach licealnych na wielkie sprawdziany przygotowywałam „ściągę” wypisując na wąskim pasku papieru drobnym maczkiem kluczowe informacje, daty czy wzory. Potem pieczołowicie składałam pasek w harmonijkę, by móc przewracać „strony” z informacjami. Najczęściej ćwicząc to przewracanie czytałam treści na głos, zastanawiając się, co tam nagryzmoliłam, bo nie dało rady odczytać, tyle tego było a maczek drobniuteńki.

No i w ten sposób powtarzałam materiał przez kilka dni. A na samym teście „ściąga” lądowała na dnie tornistra, gdyż bałam się jej użyć!

Na szczęście uczenie się tekstu ze ściągi wystarczało na w miarę dobre stopnie. 😉 Ale gdybym wtedy miała możliwość przesiać i poukładać informacje na kilka sposobów jak powyżej, na pewno poszło by mi jeszcze lepiej!

A na pewno stres byłby mniejszy!

Copyright © 2017-2018 oczkiemwedukacje.pl © 2017-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone
%d bloggers like this: