Edukacja w 21 wieku, Pomysł do klasy na dziś!

Dzień w Liceum rozwiewa wątpliwości

Zbliża się koniec roku szkolnego, a dla zmieniających szkołę ósmoklasistów to czas niepewności – jak będzie w nowej szkole? Nowym otoczeniu?

A może warto zorganizować ósmoklasistom „DZIEŃ W LICEUM”?

My to robimy od lat w naszej szkole. I nasz coroczny Dzień w Liceum był znów wielkim sukcesem. Uczniowie wydawali się naprawdę cieszyć z przyjaznej atmosfery na naszym kampusie, angażowali się w rozmowy z ambasadorami studenckimi i bawili się przez cały dzień.

„Niewątpliwie trzeba ogromnego wysiłku i współpracy by to wydarzenie było wyjątkowe” – mówi koordynatorka, jedna z nauczycielek z naszego liceum. „Ze strony ósmoklasistów chcieliśmy podziękować za ogromne wsparcie ze strony administratorów, doradców i pracowników naukowych, oraz nauczycieli, którzy poświęcili cenny czas na nadzorowanie ósmej klasy przez cały dzień oraz przeprowadzili z nimi pokazowe lekcje.”

Ja też co roku przeprowadzam taką pokazową lekcję na podstawie krótkiego opowiadania, które uczniowie lubią, bo jest

  • A – krótkie, tylko dwie strony samego dialogu
  • B – a poza tym nieco śmieszne,
  • C – z gatunku SCI-FI, który większość dzieci lubi,
  • D – no i interaktywne – trzeba do niego dopisać opis postaci, jak wyglądają, jak mówią.

Kilkunastominutowa praca w grupie, zwrócenie uwagi na elementy analizy i wyjaśnienie kilku pojęć, filmik z adaptacją tego opowiadania, i uczniowie wychodzą z lekcji z uśmiechem na twarzy – to wcale nie było takie trudne. Wręcz przeciwnie, lekcja minęła w mgnieniu oka.

I tak przez cały dzień, z klasy do klasy, z przedmiotu na przedmiot, a w międzyczasie przerwy na zabawę i lunch. Ot, zwykły dzień licealisty.

This slideshow requires JavaScript.

Z zebranych opinii uczniów, z których ponad 96% respondentów odpowiedziało „dobrze” lub „bardzo dobrze” na pytanie „jak było”, koordynatorka przesłała mi kilka wypowiedzi:

W odniesieniu do dnia:

– Cieszyłem się ogromną ilością rzeczy, które nam przedstawiono, a także, że przekonaliśmy się na własne oczy, że liceum nie jest tak trudne, jak myślałem. 

– Podobało mi się, że faktycznie przeszliśmy przez cały dzień jako „licealiści” i spróbowaliśmy wszystkich przedmiotów, których będziemy się uczyć w liceum. To było naprawdę pouczające i interesujące i dało mi pojęcie o tym, jak naprawdę wygląda szkoła średnia.

– Podobało mi się, że mamy szansę na dzień w liceum zanim tam dotrzemy … to sprawia, że czuję się lepiej i bardziej pewna jestem, że dam sobie radę w przyszłym roku.

cover2

Na temat nauczycieli i klas w liceum:

– Szczególnie podobało mi się w naszych dzisiejszych zajęciach w szkole średniej że nauczyciele dali nam mały posmak tego, jak to jest być w liceum, jaki rodzaj zadań otrzymamy, i jak wygląda typowy program nauczania, którego doświadczymy. W dodatku fajnie było zobaczyć jak to jest uczyć się w szkole średniej z perspektywy uczniów obecnie w liceum.

– Podobało mi się to, że udało nam się spotkać z naszymi przyszłymi nauczycielami podstawowych przedmiotów i poznaliśmy ich bliżej.

– Podobało mi się otoczenie szkoły średniej, a nauczyciele są bardzo otwarci i dzielą się doświadczeniami z uczniami.

Odnośnie Uczniów-Ambasadorów:

– Opowiedzieli nam o tym, jak wyglądało ich życie w dziewiątej klasie i powiedzieli nam więcej o nie stresowaniu się, bo liceum nie jest tak trudne, jak nam się wydaje.

– Licealni  Uczniowie-Ambasadorzy przekazali nam naprawdę dobre wskazówki i porady.

– Zawsze byli otwarci na pytania i udzielali naprawdę super dobrze przemyślane rady, które na pewno przydadzą się w szkole średniej.

– Uczniowie-Ambasadorzy przyszli po nas i spędzili z nami cały czas podczas lunchu. Byli super przyjaźni i dali nam mnóstwo rad do liceum. Kocham ich.

Może więc warto – zanim rok szkolny się skończy – zorganizować taki Dzień w Liceum?

Copyright © 2017-2018 oczkiemwedukacje.pl © 2017-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone
%d bloggers like this: