Edukacja w 21 wieku, Odpowiedzialność za własną naukę, Pomysł do klasy na dziś!, Pomysły z zaprzyjaźnionych stron, Technologia w edukacji

Notatki obrazkowe czyli sketchnotki

Czyżbyśmy wracali do pisma obrazkowego? A jednak coś w tym jest, gdyż niedawno pojawił się ciekawy nowy trend „sketchnotes” czyli notatek z obrazkami. Na czym to polega?

Na początek zadam inne pytanie: co bardziej lubisz, oglądać film czy czytać tekst?

Większość ludzi przyznaje się do tego, że jednak woli coś widzieć niż o tym czytać. Zapamiętuje wzrokowo.

Pamiętam jak dziś jeden z moich egzaminów na studiach. Padło pytanie o jakąś teorię – a ja mam przed oczami TO MIEJSCE, w którym o niej czytałam! Pamiętałam numer strony, wygląd strony, obrazek po lewej (pan z brodą w czarnym cylindrze!), teoria po prawej. Dokładnie trzy zdania. Ale CO to było – tego już nie.

Na moje szczęście profesor wykazał się dobrym humorem. Otworzył podręcznik na wskazanej przeze mnie stronie i faktycznie – teoria, o którą mnie zapytał była właśnie tam gdzie ją opisałam, obok obrazka. Dokładnie trzy zdania.

Zdałam!

A gdybym WTEDY wiedziała o „sketchnotkach” może inaczej bym sobie organizowała notatki, bardziej wizualnie, by jednak treść teorii też zapamiętać.

Dziś w dobie nawału informacji, bodźców bombardujących nas z każdej strony, niełatwo przesiać i zapamiętać to, co istotne. „Sketchnotki” dają tę możliwość.

Sketchnotki @ vitiamaluje ze strony www.KreatywnaPedagogika.pl

Można szybko nauczyć się tej techniki z kilku instruktażowych filmików na YouTube.

Sketchnotki zawierają kluczowe informacje, statystyki, cyferki, numerki, ważne dane do zapamiętania. Tak zwany „wzrokowiec” szybko zapamięta potrzebne treści na klasówkę.

instruktaż w j. polskim

Myślę, że warto nie tylko samemu spróbować ale zadać też uczniom!

Copyright © 2017-2018 oczkiemwedukacje.pl © 2017-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone
%d bloggers like this: